Jarmark

Niedziela, Sierpień 20, 2017


  DO KAMIONNY NA NASZ JARMARK WRÓĆ......

Jarmarki w Dolinie Kamionki to impreza, która odbyła się już 4 razy w Kamionnie, corocznie we wrześniu.
Organizowanie kolejnych jarmarków mobilizuje i integruje prawie wszystkich mieszkańców wsi.
Wieść o jarmarkach zatacza coraz większe kręgi i z roku na rok przybywa więcej gości.


I Jarmark w Dolinie Kamionki - 22 września 2007roku

I Jarmark 

I Jarmark w Dolinie Kamionki został zorganizowany 22 września 2007 roku na rynku w Kamionnie. Przygotowania zajęły miesiąc. W tym czasie garstka członków fundacji przekonała do działania całą społeczność wsi. Każdego dnia rosła grupa chętnych do działania i rodziły się nowe pomysły.W jego przygotowanie włączyło się spontanicznie bardzo dużo mieszkańców wsi.

Portret zbirowy

W słoneczne południe na boisku Centrum Sportowo-Rekreacyjnego rozpoczął się mecz, w którym drużyna Kamionny pokonała gości z "Trójmiasta"(Mnichy, Mniszki i Tuczępy) 5:4. W przerwie meczu strazacy przygotowali pokaz ratownictwa drogowego. Po meczu barwny korowód składający się z mieszkańców Kamionny, zaproszonych gości przemaszerował ulicami Kamionny w asyście Orkiestry Dętej Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. W korowodzie udział brała także grupa przebierańców, czyli BERY.


Korowod 


Oficjalnego rozpoczęcia Jarmarku dokonały Jolanta Klawe-prezes fundacji oraz Maria Paech-szefowa Rady Programowej Fundacji, a Henryk Paech podziękował wszystkim. którzy przyczynili się do zorganizowania Jarmarku.

Na rynku stały pięknie ozdobione jarmarczne stragany, a na nich dziergane serwetki, korale z nasion, haftowane obrazy, wyroby z drewna i wosku pszczelego. Nadleśnictwo Międzychód oferowało sadzonki roślin ozdobnych. Swoje stanowisko przygotowało też Stowarzyszenie Agroturystyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starej i współczesnej fotografii w Domu Kultury. Dzieci chętnie zaglądały do zagrody ze zwierzętami.

  Na Jarmarku nie zabrakło też różnych przysmaków. Był chleb ze smalcem, pyry z gzikiem, smażony ser, jeszcze ciepłe pączki i świeże ciasto drożdżowe. Chleb i słodkości upiekły mieszkanki Kamionny. Harcerze serwowali pieczone ziemniaki. Goście z Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach smażyli powidła. Wielkim powodzeniem cieszyła się zupa "d ookoła ogródka", czyli tzw. AŃTOP.

Chleb ze smalcem

Na scenie cały czas pojawiali się artyści. Zagrały orkiestry Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiegi i młodzieżowa z Gimnazjum nr 1 w Międzychodzie, do którego uczęszcza młodzież z Kamionny. Potem przedszkolaki zatańczyły i zaśpiewały. Dzieci ze szkoły podstawowej rapowały historie Kamionny. Gwarą przemówiła Pelagia Kamiunszczanka, w którą wspaniale wcieliła się pochodząca z Kamionny Lucyna (Pakuła)Kaźmierczak. Wystąpili także młodzi artyści ze Studia Piosenki przy Międzychodzkim Domu Kultury. Zespół Dąbczaki przyodziany w tradycyjne stroje dał popis tańców ludowych.

  Dabczaki

Wielkim wydarzeniem Jarmarku, zwłaszcza dla dzieci, była wizyta Berów. To grupa przebierańców, która od niepamiętnych czasów świętuje karnawałowe ostatki, odwiedzając wszystkie domostwa we wsi. Tańczą , grają, zbierają datki na podkoziołek-ostatnia zabawę w karnawale, a przede wszystkim "murzą" twarze napotykanych ludzi sadzą.

Bery na Jarmarku

Pomiędzy występami rozgrywano przeróżne konkurencje, w których każdy mógł wziąć udział, na przykład wyścigi taczek, przenoszenie "korboli" czy snopów słomy.

Można było sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się cepem lub kisić kapustę, co chętnie uczynili zaproszeni goście: sołtys Barbara Wittchen, prof. Włodzimierz Łęcki, burmistrz Roman Musiał, wicestarosta Jędrzej Schubert, komendant Policji Sławomir Kaczmarek oraz Henryk Paech.

Goscie kisza kapuste
Wieczorem na rynku obok figury św. Wawrzyńca odbyła się zabawa taneczna.

Na zakończenie Jarmarku w niedzielę wystąpił w kościele zespół muzyki dawnej "Antiquo More" z Międzyrzecza.

Mamy nadzieję, że ten Jarmark to początek nowej tradycji.


 zobacz galerię http://picasaweb.google.com/fundacja750/IJarmarkWDolinieKamionki#


II Jarmark w Dolinie Kamionki - 20 września 2008r.

Pospolite ruszenie i II Jarmark gotowy. Tak w skrócie można podsumować to co z inicjatywy Fundacji Obchodów 750-lecia Kamionny działo się w ostatnim czasie.

W sobotnie przedpołudnie na rynku w mig stanęły stragany, kocioł do gotowania zupy, wyrosła scena. Mecz piłki nożnej i pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków rozpoczynały tegoroczny jarmark. Dzięki Komendzie Powiatowej PSP można było z wysięgnika podziwiać widok na Kamionnę.

Mecz towarzyski Kamionna z gory

Niezwykle barwnie prezentował się tegoroczny korowód, w którym nie zabrakło przebierańców, pięknie wystrojonych kamieńskich pań i „heli" zaprzęgniętej w mechanicznego konia.

Male misie 

Korowod Bery w korowodzie

Korowód

Na gości i mieszkańców Kamionny czekało wiele niespodzianek. Można było spróbować zupy „Ańtop", chleba z serem lub ze smalcem i ogórkiem, słodkich wypieków, pokosztować nalewek.

Zupa Pyszne nalewki

Smalec i kiszone ogorki

Do lepienia pierogów poproszono gości – m.in. posła Jakuba Rutnickiego, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego – Jacka Podbielskiego i Jana Szumańskiego. Ugotowane pierogi cieszyły się dużym powodzeniem.

Lepienie pierogow Lepienie pierogów

Nie zabrakło też artystycznych doznań. W Domu Kultury można było obejrzeć wystawę obrazującą wydarzenia minionego roku. Na scenie prezentowali się najmłodsi mieszkańcy Kamionny – przedszkolaki i uczniowie z ZSP, „Bery", soliści i zespoły Międzychodzkiego Domu Kultury (Studio Piosenki, Dąbczaki), zaśpiewały Lubniewiczanki. Przypomniano też zabawy popularne wiele lat temu – toczenie rowerowego koła czy też gra w klasy.

Bery Konkurencje jarmarczne

Konkurencje dla dzieci

Ostatnim akcentem była niedzielna msza święta, po której odbył się koncert „Capelli Zamku Rydzyńskiego".

zobacz galerię http://picasaweb.google.com/fundacja750/IIJARMARKWDOLINIEKAMIONKI#


III Jarmark w Dolinie Kamionki - 19 września 2009r.zobacz galerię http://picasaweb.google.com/fundacja750/IIIJarmark#


IV Jarmark w Dolinie Kamionki -11 września 2010r.
Kolejny jarmark już za nami...

kamionszczanki
KAMIONSZCZANKI

korowod1
KOROWÓD 

 bomby M
BOMBY Mwesele przyprostynskie
WESELE PRZYPROSTYŃSKIE


 
MAREK  MALITA                i       IWONA NIEDZIELSKA


zobacz galerię http://picasaweb.google.com/fundacja750/IVJarmarkWDolinieKamionki#